piątek, 7 marca 2014

Gdy media epatują obrazami wojny, w końcu przychodzi "zmęczenie współczuciem". Odbiorcy poruszających czy przerażających materiałów stają się zobojętniali na to, co przecież nie dotyka ich samych, lecz dzieje się daleko, w bliżej nieznanym kraju. Ciężkie zadanie czeka wówczas korespondenta, który musi przebić się przez pancerz zobojętnienia i nieczułości opinii publicznej. Ale jest to możliwe.

Barbara Demick jadąc do Sarajewa wiedziała, że czeka ją nie lada wyzwanie. Pomijając oczywiste kwestie stałego narażania życia, dziennikarka miała przekazywać czytelnikom gazety, dla której pracowała, materiał poruszający nieczułe umysły i serca. Postanowiono, że zajmie się małym wycinkiem miasta, jedną zaledwie ulicą, co pozwoli jej głębiej wniknąć w tkankę społeczności zamieszkującej oblężone Sarajewo. Barbara Demick zamieszkała na ulicy Logavinej i nie tylko bacznie obserwowała życie codzienne jej mieszkańców, ale także uczestniczyła w ich codziennym życiu. Przyglądała się zmaganiom ze strachem, relacjom między przedstawicielami różnych kultur, wyznań i narodowości oraz sposobom na przeżycie w tym trudnym czasie. 

Pomysł na przedstawienie życia w oblężonym mieście przez opowiedzenie historii mieszkańców jednej ulicy jest niezwykle trafiony. Ulica Logavina to przecięta pięcioma przecznicami lekcja historii. Poznać Logaviną to poznać Sarajewo, zrozumieć, co to było kiedyś za miasto i co się z nim stało*. W gruz obracały się nie tylko budynki, ale również życie jego mieszkańców oraz stosunki międzyludzkie, miasto zasiedlali bowiem zarówno Bośniacy, jak i Serbowie czy Chorwaci, a Muzułmanie sąsiadowali z katolikami i wyznawcami prawosławia.

W oblężeniu... to jeden z najlepszych reportaży, które miałam okazję przeczytać. Poruszający, świetnie napisany - pozostaję pod ogromnym wrażeniem.

* Barbara Demick, W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy, Czarne, Wołowiec 2014, s. 19.

Czarne 2014
Seria Reportaż
Tytuł oryginalu: Besieged: Life Under Fire On A Sarajevo Streer
Przekład: Hanna Pustuła-Lewicka

0 komentarze:

Prześlij komentarz