czwartek, 20 stycznia 2011


Jedwab to książeczka niezwykle skromna objętościowo. Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby, że jest to zwykłe czytadło na parę chwil. W tak krótkiej formie autor zawarł to, co najważniejsze, a szybka lektura mogłaby zniszczyć nastrój książki.

Głównym bohaterem Jedwabiu jest  Hervé Joncour. Przypadek sprawił, że mężczyzna nie zrobił kariery w wojsku, jak życzył sobie jego ojciec, lecz został handlarzem jedwabników. Nieznana zaraza kazała Joncourowi wyruszyć po zdrowe jajeczka aż do Japonii. Ta podróż odmieniła jego spokojne, ustabilizowane życie na zawsze...

Historia  Hervé'a została opowiedziana pięknym poetyckim językiem. U Baricco czas płynie bardzo powoli, rytmicznie, co potęgowane jest przez powtórzenia pewnych fragmentów bądź fraz. Rozdziały są bardzo krótkie i sprawiają wrażenie bardzo uporządkowanych.

Jedwab to opowieść o miłości, wierności, pragnieniach; opowieść otoczona aurą tajemniczości, niedopowiedziana, magiczna...


Może po prostu czasami życie przybiera taki obrót, że człowiek nie ma już właściwie nic do powiedzenia.

Czytelnik 2007
Seria: Mała Proza
Tytuł oryginału: Seta
Tłumaczenie: Halina Kralowa

1 komentarz:

  1. Mimo skromnych rozmiarów tej powieści uważam "Jedwab" za jedną z najważniejszych i najpiękniejszych książek, jakie przeczytałam.

    OdpowiedzUsuń