czwartek, 24 marca 2011

Baśnie o szczęściu, nieszczęściu i o tym, co jest najważniejsze w życiu to zbiór 51 opowieści z całego świata. Ich wspólnym mianownikiem jest tematyka - każda z baśni dotyczy tego, co w życiu stanowi największą wartość. Mamy więc baśnie o dobroci (Kraina trzech krzywych cytryn, Dziecko i dyniowe drzewo), mądrości (kto jest najmądrzejszy), miłości (Dwie miłości) i pracowitości (Leń Heczo). Nie brakuje też baśni-rozważań na temat samej istoty szczęścia: czym jest i gdzie się znajduje (Skarb na końcu tęczy, Gdzie mieszka szczęście, Czy szczęście pochodzi od Boga). Kilka baśni było dla mnie zaskakujących, jak choćby Serce siostry, historia dziewczyny, która przechytrzyła Mojry i uchroniła swego brata przed przeznaczeniem, co dotychczas wydawało mi się nieprawdopodobne. Mnie, miłośniczkę ptaków, najbardziej urzekła ostatnia baśń - Drzewa i ptaki - przepiękna historia o tym, co wpłynęło na wygląd oraz cechy fizyczne niektórych gatunków ptaków, między innymi kukułki oraz "kochanego" kiwi.

Teksty zostały uporządkowane pod względem kontynentu, z którego pochodzą. Są zróżnicowane tematycznie, co jest ogromnym plusem antologii. Baśnie są krótkie, wręcz idealne do czytania dziecku. Jeszcze większą zaletą jest piękna szata graficzna publikacji. Teksty wzbogacone są przepięknymi i niezwykle kolorowymi kolażami autorki, w których Elżbieta Zarych wykorzystała  bibułę, gałganki, tasiemki, frędzelki, guziki o niezwykłym kształcie oraz koraliki. Warto dodać, iż każdy rozdział został zilustrowany wyszywanką - konturową mapą polityczną kontynentu, z którego pochodzą zawarte w nim baśnie! Aż przyjemnie mieć w swojej biblioteczce tak wydaną pozycję.

Z czystym sumieniem polecam!

WAM 2009 

3 komentarze:

  1. Jejka, jak ja kocham takie książki. Sama sobie z dziką przyjemnością czytałabym na dobranoc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję:-)
    Wszystkich, którym spodobała się moja książka, zachęcam by sięgnęli po kolejną pt. "Baśnie o marzeniach i tęsknocie za piękniejszym życiem", która ukaże się już w kwietniu. Baśnie zupełnie inne pod każdym względem (i podobnie jak poprzednie nie są tylko dla dzieci, niektóre wręcz dla dorosłych;-), inne tez materiały do kolaży. Myślę, że ta nowa jest jeszcze lepsza:-) Pozdrawiam wszystkich czytelników:-) E.Z.

    OdpowiedzUsuń