niedziela, 7 sierpnia 2011

Mimo, iż temat sytuacji kobiet w szeroko pojętych Krajach Wschodu jest dość mocno eksploatowany, zostałam zaskoczona! Wiedziałam, że płeć piękna nie wszędzie jest traktowana z szacunkiem a aranżowane małżeństwa w niektórych kulturach są na porządku dziennym, ale nie byłam świadoma istnienia zabójstw honorowych! Przyznam, że książka była dla mnie szokująca. Nie mogłam zrozumieć, jak można z zimną krwią zabić członka swojej najbliższej rodziny w imię rzekomo splamionego honoru. Piszę "rzekomo", gdyż często nie chodzi o poważne przewinienia, lecz o zwykłą rozmowę z mężczyzną, a nawet huśtanie się na huśtawce! Dziewczynki od pierwszej miesiączki przygotowywane są do roli niewolnic mężczyzn. W "odpowiednim czasie" usuwane ze szkół przechodzą ekspresowe kursy prowadzenia domu i pod pretekstem wakacji są wywożone do Pakistanu, gdzie czeka na nie przyszły mąż... Niektóre dziewczęta znajdują w sobie dość siły i odwagi, by uciec, podobnie jak autorka Córek hańby. Jasvinder się udało. Darowaną jej wolność postanowiła wykorzystać pomagając zagubionym - jak niegdyś ona - kobietom. 
Córkach hańby wiele jest historii kobiet, które próbowały walczyć ze swoim "przeznaczeniem". Części z nich udało się uciec przed swoim losem, niektóre jednak musiały przypłacić ucieczkę życiem lub rezygnacją z własnej tożsamości. Jak już wspomniałam, książka była dla mnie wstrząsająca. Jak można powiedzieć córce: jak się (na coś) nie zgodzisz, ojciec cie zgwałci? Jak można bic własne dziecko deską z wystającymi gwoździami? Wreszcie: jak można być dumnym z córki, która - choć posiniaczona i gnębiona - jest mężatką? Na koniec mała ciekawostka: ofiarami aranżowanych małżeństw oraz zbrodni honorowych padają nie tylko kobiety - mężczyzn także dotyka ten problem, choć w nieco mniejszej skali.
Książka jest niesamowicie poruszająca. Podczas lektury stale towarzyszyła mi świadomość, że opisane historie nie są wymysłem autorki, lecz ich scenariusz pisało życie. Światełkiem w tunelu jest jednak fakt istnienia Karmy Nirvany, organizacji wspierającej córki hańby... 
Prószyński 2011
Tytuł oryginału: Daughters of Shame
Przekład: Bogumiła Nawrot

2 komentarze:

  1. Z chęcią przeczytam jak gdzieś znajdę tą książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. chętnie przeczytam jeśli uda mi się ją zdobyć zapraszam na mój blog http://anulka1992.blogspot.com/ Anna18

    OdpowiedzUsuń