niedziela, 22 kwietnia 2012

Inność wzbudza w nas zaciekawienie, ale i lęk. Na widok osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim "taktownie" odwracamy wzrok, dzieci natomiast wykazują zainteresowanie, próbują zgłębić naturę odmienności, pytając rodziców, dlaczego ktoś jest taki, a nie inny. Niektóre jednak bywają okrutne i nie rozumiejąc inności odrzucają i wyśmiewają dzieci niepodobne do nich samych. 

Książka Charlesa Amenty to próba odczarowania autyzmu i nauka tolerancji. Autor, lekarz i ojciec autystycznego chłopca, skupia się na wyjątkowej osobowości Krzysia. W porównaniu z braćmi chłopiec wyróżnia się brakiem mowy, preferuje inny typ zabawy i woli przebywać w samotności. Mimo, iż inny, a czasem wręcz kłopotliwy (psuje zabawki braci, maluje po ścianach, zdziera tapety), Krzyś jest rozumiany i akceptowany. 

Krzyś jest wyjątkowy to obowiązkowa lektura dla dzieci, które w swoim otoczeniu mają osobę autystyczną lub niepełnosprawną. Charles Amenta, unikając dydaktyzmu i moralizatorstwa, podejmuje trudny temat inności i tolerancji. Warta uwagi jest także szata graficzna publikacji - autentyczne fotografie Krzysia współgrają z pięknymi ilustracjami Moniki Pollak. Chłopca nie da się nie lubić, a stąd już bliska droga do uświadomienia sobie, że odmienność jest przejawem wyjątkowości.

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2010
Tytuł oryginału: Russel is Extra Special. A Book About Autism for Children
Przekład: Ewa Wojtych
Ilustracje: Monika Pollak

0 komentarze:

Prześlij komentarz