poniedziałek, 21 maja 2012

Tinga Tinga to magiczna i kolorowa kraina, która swą nazwę wzięła od stylu malarskiego Tanzanii. Jego twórca, Edward Saidi Tingatinga, czerpał inspirację z afrykańskiej fauny, przedstawiając ją w charakterystyczny sposób. Styl Tingatinga cechują wyraziste barwy i desenie, charakterystyczne ustawienie zwierząt na obrazie oraz prostota. Opowieści z Tinga Tinga, prócz oczywistego nawiązania zawartego w tytule, korespondują z afrykańskim stylem malarskim również sposobem obrazowania. 

Opowieści z Tinga Tinga są próbą odpowiedzi na pytania, które zapewne zrodziły się w niejednej dziecięcej, ciekawej świata głowie: po co słoniowi trąba i dlaczego kameleon zmienia kolory? Przecież wszystko musi mieć swój cel! Jak się okazuje, słoń nie zawsze miał trąbę, a kameleon niegdyś był szary jak deszczowy dzień. Okoliczności nabycia pewnych cech czy właściwości przez bohaterów opowieści są wynikiem przygód, o których mały czytelnik dowie się z książeczek. 

Opowieści z Tinga Tinga są świetną propozycją dla dzieci ciekawych otaczającego ich świata. Zaspokajają ciekawość i stymulują do wymyślania własnych wersji wydarzeń oraz innych historyjek (np. dlaczego nosorożec ma na nosie róg). Uczą współżycia w grupie oraz szczerości wobec drugiej osoby. Opowieści... to także uczta dla oka - książki są pięknie zilustrowane. Wisienką na torcie niech będzie fakt, że kupując książeczki wspieramy czytelnictwo i szkolnictwo we wschodniej Afryce (wydawnictwo Wilga przekazuje środki z zakupu publikacji - nie napisano w jakiej części - Fundacji Tinga Tinga, tym samym dając tamtejszym nauczycielom możliwość dokształcania się i przekazywania swojej wiedzy dalej).

Wilga 2012
seria: Opowieści z Tinga Tinga
projekt serii: Claudia Lloyd
Przekład: Małgorzata Kochańska
Ilustracje: Celestine Wamiru

0 komentarze:

Prześlij komentarz