poniedziałek, 5 listopada 2012

Szacunek w świecie nierówności to bodaj moje trzecie spotkanie z serią Spectrum. Spotkanie to było zdecydowanie najmniej przyjemne z moich dotychczasowych. Dlaczego? Poprzednie pozycje, czyli Szkice z dziejów anarchizmu Laskowskiego i Zderzenie cywilizacji Huntingtona okazały się bliższe moim zainteresowaniom, wykształceniu i były napisane zrozumiałym dla mnie językiem. Sennett, pisząc o społeczeństwie, posługuje się terminami właściwymi socjologii, której to nauki szczerze nie lubię. Ale cóż, sam chwyciłem za książkę spodziewając się zagadnień z zakresu wolności i równości człowieka wobec prawa, wobec państwa, relacji zachodzących na tej linii i wynikającego z nich szacunku. Owszem, autor pisze o tych kontaktach i związanych z nimi stosunków nadrzędności i podległości, ale nie z punktu widzenia, który by mnie interesował.

Mimo zawiłej, jak się okazało, problematyki eseju, Sennet stara się w jak najprostszy sposób przybliżyć czytelnikowi temat. Stosuje szereg przykładów - w ogóle książka zaczyna się i kończy obszernymi fragmentami z życia autora, z dzieciństwa spędzonego na osiedlu, z młodości związanej z grą na wiolonczeli, ze spotkań z sympatią oraz z doświadczeń zebranych z obserwacji pracy matki, która była pracownicą ośrodka pomocy społecznej. Czasami miałem wrażenie, że ich ogromna ilość, tak charakterystyczna dla książkowego świata amerykańskich naukowców, mogłaby ograniczyć objętość publikacji o połowę. Z drugiej strony okazały się one niezbędne, by choć trochę zrozumieć zawiłość mnogości poruszanych tu odcieni szacunku - dowiemy się z książki o nierówności talentów, problemie zależności i o współczuciu, które może ranić. Sennet rozpatruje również szacunek z punktu państwa jako podmiotu, jak również społeczeństwa, które stawia w tej samej roli.

Książka porusza bardzo ciekawy, ale i trudny temat. Jest on przedstawiony w całej jego złożoności. Niestety, mimo ciekawych porównań egzystencji jednostki w społeczeństwie i ich wzajemnych relacji do gry na uwielbionym przez autora instrumencie, nie wszystkie zawiłości szacunku udało mi się zrozumieć, ale polecam, zwłaszcza tym, którzy pasjonują się socjologią.

Muza 2012
Seria: Spectrum
Tytuł oryginału: Respect in the World of Inequality
Przekład: Jan Dzierzgowski

0 komentarze:

Prześlij komentarz