środa, 23 kwietnia 2014

Jedna z najważniejszych kobiet na świecie i w Europie, obecna kanclerz Republiki Federalnej Niemiec niegdyś była zwyczajną dziewczyną z enerdowskiej prowincji. Może nie taką zwyczajną, bo córką pastora, który postanowił przeprowadzić się wraz z rodziną z dostatnich, kapitalistycznych Zachodnich Niemiec do biedy komunistycznego NRD. Jak ta "szara mysz" – jak wielokrotnie jest nazywana przez swoich pierwszych politycznych współpracowników – dostała się na szczyty szczytów międzynarodowej sceny politycznej? Dr hab. Arkadiusz Stempin barwnym językiem odkrywa przed nami kulisy szybkiego awansu córki "czerwonego pastora" z partyjnych dołów na same szczyty.

Lekko Merkel nie miała – wymagający i surowy ojciec, twardo rządzący parafią i domem, nie pozwalał dorastającej nastolatce na szaleństwa. Ale jednocześnie wiele ją nauczył, zwłaszcza jak być twardą w męskim świecie i jak cierpliwością pokonywać przeciwników. Studia na wydziale fizyki tylko wzmogły dotychczas wykształcony charakter i podkreśliły umiejętności analityczne, które jak się później okazało, były bardzo pomocne w politycznej karierze. Aby pokonać kolejne szczeble drabiny wiodącej na samą jej górę Angela Merkel musiała znieść wiele porażek i potknięć, z których potrafiła (choć nie zawsze) wynieść twórcze wnioski.

Arkadiusz Stempin, specjalista od najnowszej historii Niemiec, napisał książkę o bardzo ważnej osobie nie tylko dla Niemców i Europy, ale także dla Polski i Polaków. Na szczęście autor nie podjął się skrupulatnego wymieniania wydarzeń z życia prywatnego pani kanclerz. Do tematu podszedł problemowo, ukazując Angelę Merkel jako świetnego stratega, który, mimo otrzymanego wychowania, zdobytego wykształcenia i nabytego w świecie polityki doświadczenia, nie jest wolny od pomyłek nieraz mających cenę politycznego być albo nie być. Swoją wielkością kanclerz dorównała carycy Katarzynie II, a autor tę potęgę oddał w bardzo przystępnym stylu.

Agora 2014
Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej


Na koniec obiecywany już ponad miesiąc temu:

KONKURS :) !!!

Osoby, które są zainteresowane wejściem w posiadanie nieczytanego egzemplarza książki proszone są o zgłoszenie takowej chęci w komentarzu pod postem. 


Regulamin konkursu:
 1. Organizatorem konkursu jest Poczytajka.
 2. Konkurs trwa od 23 kwietnia 2014 roku do 11 maja 2014 roku włącznie. 
 3. Konkurs skierowany jest do osób posiadających adres korespondencyjny na terenie Polski.
 4. Nagrodą w konkursie jest jeden nieczytany egzemplarz książki "Angela Merkel. Cesarzowa Europy" Arkadiusza Stempina.
 5. Aby wziąć udział w losowaniu należy wyrazić chęć otrzymania książki oraz podać adres mailowy (dotyczy osób nie posiadających bloga). 
 6. Zwycięzca zostanie wyłoniony drogą losowania.
 7. Lista zwycięzców losowania zostanie opublikowana na blogu najpóźniej w dniu 13 maja 2014. Dane do wysyłki nagrody należy przesłać w ciągu 7 dni od publikacji zwycięzców. W przypadku nie przesłania danych przez zwycięzcę, odbędzie się dodatkowe losowanie.
 8. Zgłoszenie się do udziału w losowaniu jest równoznaczne ze zgodą na podanie danych adresowych w przypadku wygranej. Dane te będą mi potrzebne tylko w celu realizacji wysyłki, nie udostępniam ich osobom trzecim.
Życzę powodzenia!

3 komentarze:

 1. Zgłaszam się. :)
  mysterkablog@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. i ja chętnie stanę w kolejce po Andżelę
  (benioff@poczta.fm)

  OdpowiedzUsuń
 3. Panią Angelę bardzo podziwiam,
  więc jej historię chętnie przeczytam!

  xxsylviaxx@wp.pl

  OdpowiedzUsuń