niedziela, 1 lutego 2015

Po tragicznych wydarzeniach 11 września 2001 media przepowiadały, że od tej pory świat nie będzie już taki sam jak dotychczas. Czy rzeczywiście coś się zmieniło? W postrzeganiu islamu z pewnością, zwłaszcza że co jakiś czas kolejni ekstremiści dokładają swoją cegiełkę do jego negatywnego w oczach Zachodu wizerunku. Chętnie wydajemy więc osądy na temat islamu, ale co tak naprawdę wiemy o tej religii? 

Ja sama do niedawna nie wiedziałam nic poza ogólnikami i stereotypami. Do czasu aż sięgnęłam po Nie ma Boga oprócz Allaha Rezy Aslana. Autor jest religioznawcą oraz badaczem kultur, a także - co w tym przypadku najważniejsze - muzułmaninem. Dzięki jego głębokiemu zakorzenieniu w opisywanej religii obraz islamu jest kompleksowy - składają się nań nie tylko rysy historyczne, ale również omówienie licznych współczesnych problemów. Do takich z pewnością zalicza się konflikt, który my, ludzie Zachodu postrzegamy jako walkę na linii: muzułmanie-innowiercy, a która tak naprawdę toczy się między współwyznawcami, w imię zachowania swojej wizji islamu. "Święta wojna" wbrew powszechnej opinii nie wynika z nakazów zawartych w Koranie, gdyż ten dopuszcza walkę wyłącznie w swojej obronie. Co warto podkreślić, takie działania piętnowane są przez chrześcijan, którzy kilka wieków temu sami uciekali się do niczym nieuzasadnionej przemocy w imię religii.

Jak doszło do tego, że pokojowa i tolerancyjna religia jaką był islam dziś kojarzona jest z aktami przemocy? Wraz z jej narodzinami Mahomet nie potępił innych wyznań, wręcz przeciwnie: zakładał współistnienie (a nawet wspólne płaszczyzny!) z judaizmem i chrześcijaństwem. Nie mogło być inaczej - Prorok wywodził się z wielokulturowego i wieloetnicznego społeczeństwa. Zadziwiające jest to, jak bardzo islam odszedł od swoich korzeni... Niestety, nie jest to jedyna kwestia, w której doszło do wypaczenia. Jak się okazuje, również noszenie przez kobiety hidżabu nie wynika z zaleceń Koranu. Zwyczaj ten był (dobrowolnie zresztą) praktykowany na długo przez Mahometem. Jak zatem doszło do przejęcia tego zwyczaju przez muzułmanów, a co za tym idzie: tak znacznej radykalizacji religii? 

Nie ma Boga oprócz Aslana jest fascynującą wędrówką przez historię islamu, która pozwala zrozumieć jak rodziła się ta religia oraz jak - i dlaczego - zmieniała się przez wieki. Polecam tę książkę tym, którym wydaje się, że wiedzą o tej religii wszystko (bo słyszy się o niej w - zazwyczaj dramatycznych - przekazach medialnych) oraz tym, którym, podobnie jak mnie, nie wystarczają ogólniki i stereotypy, którymi karmią nas media. Sceptyków od razu uspokajam - autor, mimo iż jest muzułmaninem, pozostaje obiektywny, zapewniając czytelnikowi przestrzeń do myślenia, a język jest bardzo przystępny. Warto sięgnąć!

Burda Książki 2014
Tytuł oryginału: No god but God
Przekład: Patryk Gołębiowski

3 komentarze:

 1. Dzięki za tę recenzję tak ważną w dzisiejszych czasach.
  Książkę dopisuję do listy - zdecydowanie za mało wiem o islamie, a solidna wiedza przyda się w dyskusjach o islamskim terroryźmie, dżihadystach i "islamizacji". Niestety wiele osób swoje argumenty opiera na "wiedzy" z nagłówków gazet (bo artykułów przecież nie czytają), warto więc pisać o książkach, które dostarczają prawdziwej wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele wiemy nie tylko o islamie, ale i o innych wyznaniach.
   Miałam szczęście trafić na nauki przedmałżeńskie do fajnego księdza, który nam, dorosłym, wyjaśniał znaczenie obrzędów mszalnych (swoją drogą czy nie od tego jest religia w szkole?). Mówił m.in. o Podniesieniu, podczas którego wierni zachowują się jak porażeni jasnym reflektorem, podczas gdy powinno się patrzeć na Sakrament i adorować go. Podobnie ma się sprawa oderwania życia codziennego od nauk zawartych w Piśmie Świętym (mam na myśli odstępstwa wynikające z niewiedzy, a nie liberalizmu).

   Usuń
 2. Ja również uważam, że przydałoby mi się więcej wiedzy na temat islamu. Wydaję mi się, że media nie dotykają sedna sprawy. Będę miała te książkę na uwadze i chętnie się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń