poniedziałek, 31 maja 2010

Książka Stacha to kolejny, obok Fotografujemy ptaki Grzegorza i Tomasza Kłosowskich, poradnik dotyczący fotografowania zwierząt. 

Rostislav Stach dzieli się z czytelnikami swoim trzydziestoletnim doświadczeniem. Prowadzi adeptów fotografii przez kolejne etapy: od wyboru odpowiedniego sprzętu oraz akcesoriów, przez podstawy fotografii oraz właściwe podejście do zwierząt, po archiwizację efektów naszej pracy. Warto zwrócić uwagę na podejście autora do wygody i efektywności podczas fotografowania - Stach przedstawia wiele własnych konstrukcji, które znacznie ułatwiają "złowienie" zwierzęcia. Prezentuje np. "teownik" służący do umieszczenia aparatu na drzewie, zdalne sterowanie migawką, kolbę na ramię ułatwiającą fotografowanie ptaków w locie, a nawet fototratwę! Ta ostatnia zadziwiła mnie najbardziej - wykonana przy użyciu niskich nakładów finansowych, pozwala fotografować ptaki niemalże z wysokości lustra wody! Stach udowadnia, że wielkie środki pieniężne nie są potrzebne, żeby móc fotografować ciekawe gatunki zwierząt. Zdjęcia zaprezentowane przez niego - warto dodać, że niemal wszystkie prezentują najwyższą klasę - nie są wykonane na afrykańskim safari, lecz w naszej strefie klimatycznej - w Czechach i w Polsce. Autor zachęca także do fotografowania zwierząt w parkach lub zagrodach, dość licznych w jego kraju, które pozwalają na uchwycenie - często przyzwyczajonych do ludzi - zwierząt w warunkach, które są bardzo zbliżone do naturalnych; najważniejszą kwestią jest jednak prawda - nie należy utrzymywać, iż zdjęcia zostały wykonane na wolności.

Książka, niestety, nie jest wolna od błędów w tłumaczeniu - fotografów razi nazywanie światłomierza ekspozymetrem oraz używanie terminów zaostrzanie i rozostrzanie, będących kalkami z języka czeskiego. Mnie najbardziej przeszkadzają błędy ortograficzne (dzieżba, żurawii). Na szczęście nie zakłócały one odbioru lektury, która jest jak najbardziej godna polecenia.

Tytuł oryginału: Fotolovy – naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě
Zoner Press, 2007
Przekład: Norbert Dąbkowski

0 komentarze:

Prześlij komentarz