wtorek, 1 czerwca 2010

Motywem przewodnim swojego zbioru wierszy Strzałkowska uczyniła uczucie strachu, który - jak wiadomo - towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Maluchy boją się ciemności, odrzucenia, duchów oraz wielu innych rzeczy. O jakim lęku mówią "Wiersze, że aż strach!"?

Bohaterami są m.in. tajemnicze COŚ STRASZNEGO, bordo morda, czarownice, diabły, duchy, Baba Jaga, czyli istoty bliżej nieznane i budzące u najmłodszych lęk. Sposób jednak, w jaki są one przedstawione, daleki jest od grozy. Obdarzone są ludzkimi cechami, a więc znanymi dzieciom: COŚ STRASZNEGO przed lustrem zachwyca się swoją doskonałością, jędze są materialistkami, straszydło cały czas wrzeszczy (dopóki nie zostanie napomniane), a czarownice nawołują do zbierania makulatury. Postaci te mają też problemy: Baba Jaga jest maleńka jak orzeszek, co uniemożliwia jej przestraszenie kogokolwiek, potwór z kolei strasznie pociesznie wyglądał z bliska. Dopiero akceptacja własnej odmienności pozwoliła mu zaznać szczęścia, gdyż postanowił - na przekór stereotypowi - rozśmieszać ludzi. Dydaktyzm jest zręcznie zawoalowany: prócz wspomnianej zbiórki makulatury oraz niegrzecznego Straszydła, które po upomnieniu go zaczęło szeptać, z wierszy wyłania się zachęta do przezwyciężenia własnego strachu. Przykładem może być np. lord, który w odwecie przestraszył nękającą go bordo mordę oraz zuch, który przegonił z zamku ducha. Autorka udowadnia więc, że strach można obłaskawić, a nawet go... polubić! W ostatnim wierszu mówi: Przytul stracha!, bo tylko wtedy maleje on i łagodnieje, a nawet mruży oczy jak kot.

W zbiorku, jak zwykle, nie brakuje łamańców językowych, np. przędą przędzę cztery jędze,/przy przędzeniu życie pędzą, i w ucho ducha puchem buch!. Każdy wiersz jest zilustrowany wspaniałym kolażem autorki (które to - jak jest napisane na stronie tytułowej - były "wyklejane we wtorki". Same w sobie są one małym dziełem sztuki, gdyż utworzone są z różnych błahych wycinków: kawałku kwiatka, wstążki, gazety, owoców czy warzyw.

Media Rodzina, 2002

Zachęcam do przeczytania wywiadu z autorką pod adresem: http://mediarodzina.com.pl/nowa/fragmenty/wiersze.pdf

0 komentarze:

Prześlij komentarz