wtorek, 29 czerwca 2010

Pozycję tę z powodzeniem można nazwać encyklopedią homoseksualizmu. W czternastu esejach zebrana została historia związków homoerotycznych na przestrzeni wieków - od czasów starożytnych po współczesne. Co ważne - autorzy nie skupiają się na wąskim kręgu cywilizacji zachodniej, lecz ukazują problematykę na szerszym tle kulturowym oraz religijnym. Zapoznajemy się z postrzeganiem zjawiska zarówno w Europie, jak i w Azji, Afryce, Australii oraz w obu Amerykach, a także przez takie religie jak chrześcjaństwo, islam, buddyzm, taoizm i konfucjanizm. W przypadku chrześcijaństwa podejście jest niejednoznaczne - oficjalnie Kościół potępia kontakty seksualne między osobami tej samej płci, jednak w praktyce sprawa przedstawia się zgoła inaczej - wśród duchowieństwa istnieje spory odsetek homoseksualistów oraz pedofilów, o czym od czasu do czasu dowiedujemy się z oficjalnych źródeł przy okazji rozmaitych skandali.

Podejście do homoseksualizmu wiąże się ściśle z postrzeganiem płci - kultury, kóre wyodrębniły tzw. trzecią płeć uważają zjawisko za coś naturalnego (aczkolwiek nie jest to jedyny wyznacznik). Linearność tekstów pozwala na śledzenie zmian w odbieraniu homoseksualizmu na przestrzeni wieków - od całkowitego potępienia, których rezultatem były kary śmierci, po usunięcie zjawiska z kategorii patologii. Ważnym krokiem było zrozumienie, iż tożsamość homoerotyczna jest wrodzoną cechą człowieka i nie podlega leczeniu. Wiele napisano o współczesnych problemach homoseksualistów, takich jak nietolerancja, AIDS czy legalizacja związków. Jak się okazuje, już w XVIII w. pojawiały się takie pragnienia, które w niewiarygodny sposób były realizowane. Zadziwiły mnie opisy kobiet, które przebierały się za mężczyzn, by móc poślubić partnerkę, w przebraniach owych tkwiły przez całe późniejsze życie, odgrywając przed rodziną żony męską rolę. W jeszcze większe zdumienie wprawiały mnie historie, w których żony przez całe życie nie wiedziały o prawdziwej tożsamości płciowej swoich "mężów".

Wiedza zawarta w publikacji jest wszechstronna - poruszane są kwestie polityczne, ekonomiczne, społeczne, religijne a nawet kulturalne, gdyż nie zabrakło informacji na temat literatury oraz filmów o problematyce gejowskiej. Kolorytu dodają publikacji liczne fotografie oraz reprodukcje dzieł plastycznych z różnych kręgów kulturowych. W ogóle warto w tym miejscu wspomnieć, że książka jest bardzo dobrze wydana, choć trzeba przyznać, że jest nieporęczna (duży format, ciężar - kredowy papier oraz obwoluta, która mnie zawsze w czytaniu przeszkadza), w czym po raz kolejny przypomina encyklopedię. Niewielką wadę stanowią drobne błędy fleksyjne, powstałe zapewne na etapie tłumaczenia (przez II wojną światową, po zakończeniu II wojnie światowej), a które rozpraszały uwagę. Znalazłam też pewną nieścisłość - w tekście mowa o 23 osobach aresztowanych, natomiast podpis pod rysunkiem obok mowił tylko o 21.

Według mnie publikacja w profesjonalny, a zarazem przystępny, sposób przybliża nam szeroko pojętą kwestię homoseksualizmu. Po reakcjach otoczenia na moją aktualną lekturę wnoszę, że w temacie wiele jest jeszcze do zrobienia, jednak książka Geje i lesbijki może być pierwszym małym kroczkiem ku zrozumieniu problemu.

Universitas, 2009
Tytuł oryginału: Gay Life and Culture: A World History
Tłumaczenie: Piotr Nowakowski

0 komentarze:

Prześlij komentarz