czwartek, 11 listopada 2010

Tajemnica białego kota zainteresowała mnie od razu. Ponieważ jest to antologia baśni z całego świata, zastanawiałam się, jak koty są postrzegane w różnych kulturach. Zgromadzony materiał pochodzi z Japonii, Persji, Indii, Nubii, Rosji, Anglii i Skandynawii. Jedna z zamieszczonych baśni (Biedny młynarczyk i kotka) jest autorstwa braci Grimm.

Opowieści są różnorodne i taki też obraz kota, który się z nich wyłania. Oprócz przebiegłości i sprytu przypisuje mu się mądrość - do niego należy udać się po radę (Historia kota, który machał łapką) czy po innego typu pomoc (Kot szare futerko). Kot może być także obdarzony magicznymi właściwościami (Złoty kotek). Mimo łagodności (Kot mądrego człowieka i olbrzymi szczur) jawi się także jako drapieżnik - pogromca myszy (Najposłuszniejszy kot na świecie czy Biedny sierota i perska kotka). Będąc przy gryzoniach warto zaznaczyć, że szczur w baśniach utożsamiony jest ze złym duchem i potworem.

Prócz różnorodnej tematyki ogromnym plusem publikacji jest jej szata graficzna. Każda baśń zilustrowana jest w odmiennej stylistyce, odpowiedniej dla regionu, z którego tekst pochodzi. Polecam każdemu miłośnikowi kotów!

PS. Zainteresowanym kocią tematyką polecam także zbiorek wierszy Marka Mętraka Koty, psy, myszy

Alegoria 2010
Tytuł oryginału: Das Geheimnis der weisen Katze
Tłumaczenie: Anna Taraska-Pietrzak
Ilustracje: Annett Stolarski

1 komentarz:

  1. A to akurat ciekawe - spojrzenie z perspektywy tylu różnorodnych zakątków świata. Nie tylko dla miłośników kotów, zdaje mi się.

    OdpowiedzUsuń