piątek, 12 listopada 2010

Seria Dbamy o naszą planetę. Nie sami - z rodzicami! obejmuje 4 tytuły: Pstryk! Jak oszczędzać energię, Uff! Jak dbać o powietrze, Plusk! Jak oszczędzać wodę oraz Fuj! Jak mniej śmiecić. Pomysł na serię wydał mi się bradzo trafiony, jednakże byłam ciekawa, w jaki sposób autorzy chcą przekazać kilkuletnim (5+) dzieciom ekologiczne treści. 

Núria i Empar Jiménez zwracają uwagę na takie problemy jak zanieczyszczenie powietrza, nadprodukcja odpadów, problem z dostępem do wody pitnej i w ogóle z jej ilością na naszej planecie oraz wyczerpywanie się złóż energii. Lektura uświadamia dziecku, że ono także może pomóc Ziemi, np. wyłączając zbędne światło czy zakręcając kran podczas mycia zębów. Takich rozwiązań autorzy podsuwają wiele, jak również zachęcają do przeprowadzania własnych doświadczeń, szczegółowo opisanych w książce. Mały czytelnik może skonstruować wiatraczek, deszczomierz czy prosty piekarnik słoneczny. Dzięki zawartemu na końcu publikacji "Podręcznikowi rodzica" opiekun może szczegółowo wyjaśnić dziecku interesujące je kwestie, jak np. fotosynteza, źródła energii odnawialnej czy cykl biologiczny.

Jak już wspomniałam, spodobała mi się chęć ekologicznego uświadamiania najmłodszych mieszkańców naszej planety. Myślę, że dzięki przystępnie podanym treściom oraz atrakcyjnym i sympatycznym ilustracjom dbanie o kondycję Ziemi będzie dla dziecka czymś naturalnym i przyjemnym. 

Biobooks 2010
Tytuł oryginału: ¡Clic! Como ahorrar energía, ¡Sopla! Cómo cuidar del aire, ¡Chof! Cómo cuidar del agua, ¡Aggg! Cómo reducir residuos
Ilustracje: Rosa M. Curto

0 komentarze:

Prześlij komentarz