niedziela, 29 lipca 2012

Angielski. Najważniejsze kolokacje to zbiór 1000 związków wyrazowych zebranych w 30 najpopularniejszych tematach, pojawiających się w większości repetytoriów. W książce znajdziemy więc słownictwo dotyczące człowieka, edukacji, pracy, sportu, polityki czy historii. Każdy rozdział oprócz materiału do nauki zawiera ćwiczenia oparte na schemacie: uzupełnij, utwórz kolokacje z dwóch części (poprzez dobieranie wyrazów lub części rozbitych zdań) lub wybierz prawidłową odpowiedź z dwóch lub trzech podanych w zadaniu. Na końcu książki zamieszczono klucz, z którym można porównać odpowiedzi oraz 10 testów sprawdzających nasz postęp w nauce. Niestety, bodajże w dwóch przypadkach nie można się sugerować kluczem odpowiedzi, gdyż ze względu na pominięcie jednego z punktów wszystkie rozwiązania były przesunięte. Podobnie było w przypadku dwóch kolokacji - obrazujący je przykład zawierał inne połączenie niż podano wyżej (to conduct a survey/We conducted a survery oraz to stand for election/(...) he will not stand at the upcoming election) - w tej sytuacji trzeba było sięgnąć do słownika, który pomógł wybrać poprawną wersję. W podręczniku brakowało mi także zapisu fonetycznego, zwłaszcza tych kolokacji, w których użyto jednostek miar (np. to be 1.70m tall). 

Mimo wszystko Angielski. Najważniejsze kolokacje polecam tym, którzy tak jak ja pragną poszerzać swoje językowe horyzonty lub mają przed sobą egzamin językowy (czy to maturę, czy FCE). 

Edgard 2012

4 komentarze:

 1. Matura już za mną. Jednak ksiązkę i tak chętnie bym "przygarneła".

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja osobiście znam Panią Katarzynę i uwierzcie mi, dziewczyna ma wiedzę na potęgę!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy, chyba mylisz pojęcia. Pisałam o błędach w książce, a nie o braku wiedzy u autorki.

   Usuń
 3. Bardzo lubię korzystać z fiszek języka angielskiego i robię to często. jednak czasami brakuje mi najbardziej potrzebnych rzeczy w tym języku obcym, które przydają się w codziennym życiu. Jedną z nich jest wypowiedzenie w języku angielskim https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/wypowiedzenie-po-angielsku oraz to jak je poprawnie napisać.

  OdpowiedzUsuń