sobota, 15 września 2012

"Grzyby. Kieszonkowy atlas"

Sezon grzybowy w pełni, ale zanim wyruszymy do lasu warto zaopatrzyć się w atlas grzybów. Ten, który proponuje Wydawnictwo Muza, jest kieszonkowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Niewielki, poręczny rozmiar sprawia, że książeczka z łatwością zmieści się w kieszeni kurtki, a nawet spodni! A co znajduje się w środku publikacji? Maleńki atlas opisuje niemalże 200 gatunków grzybów - od najpopularniejszych jak np. koźlarze czy borowiki po mniej znane jak np. jadalny lejkowniczek pełnotrzonowy czy także zaliczająca się do tej grupy, aczkolwiek mało znana, dzieżka pomarańczowa. Każdy gatunek został dokładnie scharakteryzowany pod kątem jego wyglądu oraz miejsca i czasu występowania. Do książeczki załączono także małą rozkładówkę, porównującą podobne gatunki grzybów. Niestety, zabrakło mi zestawienia gatunków jadalnych i ich trujących braci bliźniaków (np. czubajka kania i muchomor sromotnikowy). W książce brakowało mi także ikonek wskazujących na to, czy grzyb jest jadalny, czy nie (informacje zostały zawarte w opisach poszczególnych gatunków). Trudno jednak winić autora (autorów?) za te braki - jak dowiedziałam się z wprowadzenia publikacja nie miała być atlasem grzybów jadalnych, lecz przewodnikiem terenowym. Jedyne więc, co mogłabym zarzucić książeczce to lekki chaos w klasyfikacji - grzyby zostały podzielone na rodziny (np. borowikowate, gąskowate czy muchomorowate), z których każda na pasku u góry strony została oznaczona innym kolorem, jednak nie trzymano się tego podziału konsekwentnie, w wyniku czego np. borowikowate zostały rozdzielone maślakowatymi i piaskowcowatymi. Być może sugerowano się podobnym wyglądem grzybów, jednak wystarczające porównanie zostało przedstawione na omówionej już rozkładówce.

Mimo tych drobnych mankamentów książeczka przypadła mi do gustu. Dzięki jej niewielkim wymiarom oraz wadze, a także plastikowej okładce jest praktyczna - można zabrać ją do lasu bez dźwigania zbędnego ciężaru i bez obaw, że książka się zniszczy. A jej towarzystwo w terenie daje sporą szansę na rozpoznanie niejadalnego czy będącego pod ochroną gatunku. 

Muza 2012
Tytuł oryginału: Concise Mushroom Guide
Przekład: Ewa Zaraś-Januszkiewicz

2 komentarze:

  1. Niestety zabrakło tam nawet tak popularnych grzybów jakimi są PODGRZYBKI!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadza się, ale weź poprawkę na to, że atlas nie jest publikacją polską i to, że dany gatunek jest popularny u nas wcale nie oznacza, że w innych krajach Europy też licznie występuje.

    OdpowiedzUsuń