niedziela, 9 września 2012

Książka O ziemiańskim świętowaniu jest barwnym studium przebiegu dwóch największych polskich świąt w ziemiańskich pałacach i dworach. Autor, bazując na wspomnieniach osób żyjących na przełomie XIX i XX wieku oraz na bogatej bibliografii, przedstawił dokładny obraz świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkiejnocy celebrowanych między rokiem 1864 a wybuchem II wojny światowej. Podczas lektury czytelnik ma okazję przenieść się w ten magiczny czas - poznaje nie tylko świąteczne tradycje (wraz z ówczesnym jadłospisem!), ale jest także świadkiem świątecznych przygotowań: szeroko pojętych porządków (z bieleniem pomieszczeń w przypadku Świąt Wielkanocnych), zakupów czy podróżowania na ten okres do rodzinnego domu. 

Tekst publikacji został wzbogacony bogatym materiałem ikonograficznym. Do najważniejszych należą fotografie z ówczesnego okresu oraz liczne drzeworyty autorstwa Andriollego czy Pilatiego. To właśnie te materiały w połączeniu z wyimkami z dzienników tworzą niepowtarzalną atmosferę, która towarzyszy lekturze. Dzięki nim udało się wiernie odtworzyć czar wigilijnej wieczerzy czy nastroju panującego w kuchni podczas przygotowań łokciowych bab, które wymagały od kucharki szczególnego kunsztu, gdyż nietrudno było zamiast pięknej wysokiej baby wyjąć z pieca wypiek krzywy bądź zakalcowaty.

O ziemiańskim świętowaniu to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych polskimi obyczajami oraz polskim ziemiaństwem. Lekturę polecam także tym, którzy szukają inspiracji przy organizowaniu własnych spotkań świątecznych - być może książka będzie inspiracją do powrócenia do starych ziemiańskich tradycji, które wniosą do domu czytelnika trochę magii, która zagubiła się gdzieś w drodze do XXI wieku.

Wydawnictwo Naukowe PWN 2011

0 komentarze:

Prześlij komentarz