środa, 12 grudnia 2012

Reportaże zawarte w zbiorze 14:57 do Czyty są przedrukami z "Polityki". Teksty ukazywały się w czasopiśmie na przestrzeni lat 2000-2005 i mimo, że w tym czasie zdarzało mi się czytać tygodnik, reportaże Igora T. Miecika zwyczajnie przeoczyłam. Można powiedzieć, że przedruk w formie książkowej tchnął w nie drugie życie, a nawet zapewnił im dłuższy żywot niż gwarantuje nietrwały egzemplarz czasopisma.

Wspólnym mianownikiem reportaży jest Rosja, która ukazana jest z perspektywy zwykłego człowieka, często uwikłanego w dramatyczne wydarzenia. W 14:57 do Czyty pobrzmiewają echa tragedii Kurska oraz ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie - Zmierzch dnia czterdziestego jest najbardziej przejmującym tekstem zawartym w zbiorze. Ale bohaterami reportaży nie są tylko ofiary i ich rodziny. Dzięki tekstowi Śmierć nie nosi modnych sukienek mamy okazję wniknąć również w świat zamachowców, w tym przypadku smiertnic, kobiet-samobójczyń z Czeczenii. Nie mniej interesujące, choć już nie tak poruszające, są pozostałe reportaże, jak choćby Miss Gułag 2004, który daje czytelnikowi niepowtarzalną okazję uczestniczenia w wyborach miss... żeńskiej kolonii karnej czy Panny w czerni, którego bohaterkami są uczennice Krasnojarskiego Żeńskiego Gimnazjum Maryjskiego, wychowywane na błagorodne diewice

14:57 do Czyty to książka, która podbiła moje serce (które jest zdecydowanie wschodnie!). Reportaże są niezwykle interesujące i świetne warsztatowo. Chcę więcej!

Czarne 2012

4 komentarze:

 1. Odkąd pojawiła się w zapowiedziach jest na mojej liście życzeń :) Muszę kupić ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie popieram! Z większością książek rozstaję się po przeczytaniu, ale ta rozgościła się na mojej półce na dobre :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. :)jesli to podbiło Twoje serce to dla Twojego wschodniego serca polecam Jacka Hugo-Badera albo Daniela Kaldera.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bader jest na mojej liście must read, ale o Kalderze pierwszy raz słyszę :) Jak będę miała okazję, z pewnością po niego sięgnę. Dziękuję za polecenie!

   Usuń