sobota, 16 listopada 2013

Kominiarki, kuloodporne hełmy, kamizelki, gogle, czarny strój i oczywiście broń - zwykle tak wyobrażamy sobie antyterrorystów. Biorą udział w akcjach wymagających większych kompetencji niż posiadane przez policjantów czy żołnierzy, członkowie sił specjalnych są bowiem często wysyłani do działań beznadziejnych. Polska ma Grom, Amerykanie Delta Force, ale historia elitarnych jednostek wojskowych zaczęła się w Wielkiej Brytanii, gdzie utworzono Special Air Service. Część z akcji tej jednostki oraz jej historia zostały przedstawione przez J.J. Cécile'a w Sekretnej historii SAS.

Historia SAS naszpikowana jest wieloma powodzeniami, ale również porażkami. Mimo, że dziś ta jednostka specjalna uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie, to jej początki były bardzo ciężkie. Powstała w czasie II wojny światowej, aby przeciwstawić się niemieckiej sile w Afryce Północnej. Pierwsze akcje przynosiły tylko straty, a jednostka niejednokrotnie otarła się o rozwiązanie. Nauka na własnych błędach oraz koneksje wielokrotnie ratowały oddział przed popadnięciem w niełaskę. Lata praktyki, poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań, korzystanie z najlepszej broni, udział w spektakularnych i medialnych akcjach - wszystko to wpłynęło na popularność SAS. Ale też na postrzeganie jednostki jako machiny do zabijania, bezlitosnego eliminowania przeciwników, tych którzy musieli zostać zabici, ale też tych, których można było pozostawić przy życiu i oddać pod sąd - polityka "strzelaj by zabić" przyniosła SAS tyle samo zwolenników co przeciwników.

Wiele specjalnych oddziałów wojskowych stawia sobie za wzór organizację, wyszkolenie i działania Special Air Service. Żołnierze tej jednostki podejmowali akcje przeciwko terrorystom podczas olimpiady w Monachium, walczyli na Falklandach w czasie wojny brytyjsko-argentyńskiej, zostali wysłani do Afganistanu, gdy ten bronił się przed inwazją ZSRR. Oddział, który stał się wzorem do naśladowania, prekursorem wielu rozwiązań do dziś budzi kontrowersje niektórymi działaniami. Cóż, tam gdzie jest przemoc tam jest też niezgoda co do podejmowanych środków. 

Tych, którzy chcą lepiej zrozumieć zagadnienia związane z antyterroryzmem i poznać historię najbardziej elitarnej jednostki wojskowej na świecie, zachęcam do lektury Sekretnej historii SAS.

Muza 2013
Tytuł oryginału: Histoire secrète des SAS
Przekład: Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak

1 komentarz:

  1. Nie jest to mój klimat, ale muszę przyznać, że recenzja jest świetna : )

    OdpowiedzUsuń