poniedziałek, 17 września 2012


Ziołami w botanice nazywane są rośliny o delikatnej łodydze, które po zakwitnieniu i wydaniu owoców zamierają w części nadziemnej. W atlasie rozszerzono jednak pojęcie na wszystkie rośliny lecznicze, a więc także na krzewy oraz drzewa.

Opisane rośliny zostały podzielone na rodziny. Aby ułatwić korzystanie z książki każda rodzina została oznaczona innym kolorem. Na charakterystyki poszczególnych gatunków składają się: ilustracja, wielkość i opis, występowanie oraz zastosowanie. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie opisywane rośliny pochodzą z naszej strefy klimatycznej, są jednak u nas powszechnie znane (np. cynamonowce). Podobnie jak do opisywanych przeze mnie Grzybów, do Ziół i roślin leczniczych także załączono tablicę porównującą gatunki ziół według kolorów kwiatów i owoców. 

W porównaniu z Grzybami z tej samej serii książka prezentuje się lepiej. Podział na rodziny jest zastosowany konsekwentnie, a załączona rozkładówka jest praktyczniejsza. Atlasik jest również (dosłownie) kieszonkowych rozmiarów i także zawiera plastikową okładkę, która uchroni książeczkę od zniszczenia, gdy zabierzemy ją w teren. 

Muza 2012
Tytuł oryginału: Concise Herb Guide
Przekład: Cezary Franciszek Murawski

0 komentarze:

Prześlij komentarz